Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

Dünyada Inner Wheel

Dünyada Inner Wheel

10 Ocak 1924 günü, İngiltere’nin Manchester Rotary Kulübü eşleri tarafından ilk Inner Wheel Kulübü kurulmuştur.

Inner Wheel Dünyada 5 kıta, 110 ülkede yaklaşık 3900 kulüp ve 120,000 den fazla üyesi ile faaliyette olan, dünyanın en büyük Uluslararası sivil toplum kuruluşudur.

Amacı dostlukları güçlendirmek ve topluma daha düzenli, disiplinli bir şekilde hizmet edebilmek, uluslararası anlayışı geliştirmek olan bu kulüp anlayışı, önce İngiltere, İrlanda, İskandinavya ve daha sonra hızla Rotary’nin faaliyette olduğu diğer ülkelere yayılmıştır. Rotaryen eşlerinin kurduğu Inner Wheel Kulüpleri, 1967 yılında uluslararası kimliklerini oluşturarak dünyanın en büyük kadın kuruluşlarından biri olmuştur.

Hollanda 1947, Gana 1959, Kıbrıs 1963, Yunanistan ve Nijerya 1967, Srilanka 1972 yıllarında (sadece birkaç örnek) kulüplerini kurmuş olmalarına rağmen, Ülkemizde ilk kez 1990 yılında Edirne I.W. Kulübü kurulmuştur. Diğer kulüplerimiz;

İstanbul; Beyazit IW, Beyoğlu IW, Dalyan IW, Dolmabahçe IW, İstanbul Avrupa IW, Suadiye IW

Edirne; Edirne IW

Eskişehir; Eskişehir IW

Bursa; Yıldırım Bayezıd IW,

Bu acıklı tablodan sonra bir iki örnek daha verelim. Eskiden Demir Perde Ülkeleri olan Rusya, Bulgaristan, Macaristan, Litvanya, Polonya, Sırbistan, Slovenya, Ukrayna da hızla kulüplerini kurarak, bu uluslararası organizasyona katıldılar.

Inner Wheel kulüpleri, Birleşmiş Milletler nezdinde; Viyana 2; Cenevre 2, New York 3 olmak üzere 7 temsilcisi ile, kadınların statüsü, çocuk hakları, yaşlılık, aile ve uyuşturucu komitelerinde temsil edilmektedir.

Uluslararası I.W. Konvansiyonları her 3 yılda bir I.W.’in bulunduğu ülkelerde yapılmaktadır. Türk Inner Wheel’leri olarak Berlin, Stockholm ve Floransa da yapılan Uluslararası Inner Wheel Konvansiyonlarına katılarak, Büyük ATA’ mızın istediği temsil yeteneği olan modern Türk Kadınını en iyi, en güzel şekilde tanıtabilme olanağı bulabildiğimiz için çok mutlu ve gururluyuz.

Inner Wheel International web sitesi